Gebelikte Beslenme

Gebelikte Beslenme

Gebelikte beslenme esasen sağlıklı beslenmenin temel kurallarını içerir. Protein ağırlıklı beslenme önemlidir. Haftada 2 kez kırmızı et, 2 kez balık 2 kez tavuk tüketilebilir. Kuru baklagiller çok iyi birer protein ve lif kaynağıdır, haftada 2 kez tüketilebilir. Yumurta çok önemli bir protein, kalsiyum ve demir kaynağıdır, mutlaka her gün tüketilmelidir. Süt ve süt ürünleri iyi birer protein ve kalsiyum kaynağıdır, günlük beslenmemizde mutlaka yer vermemiz gerekir. Sebze ve meyveler mevsiminde olanlarından tercih edilmeli ve tüketmeden önce çok iyi yıkanmalıdır.                                                           

Ekmek tüketimi her öğün 1 dilimi (avuç içi) geçmemelidir. Makarna ve pilav tüketimi 4-5 kaşığı geçmemelidir. Hazır paketli kekler, bisküviler, cipslerden uzak durulmalıdır, keza bu ürünler basit karbonhidratlardır ve katkı maddesi içerirler. Bol sıvı tüketimi çok önemlidir, su en iyi sıvı kaynağıdır. Çay ve kahve tüketimine dikkat edilmelidir. Çay çok açık bir şekilde günde 1-2 bardağı geçmemeli, hazır kahveler tüketilmemelidir. Bitki çayları da 1 fincanı geçmemek kaydıyla tüketilebilir.                                                               

Probiyotik içeren gıdalar; ev yapımı yoğurt, kefir, şayet tansiyon problemi yoksa ev yapımı turşu düzenli tüketilmesi gereken gıdalardır.