Gebelik ve Doğum

bursa-gebelik-dogum

Gebelik

▪︎JİNEKOLOJİK MUAYENE

Vajinal muayene ile genital enfeksiyon olup olmadığı araştırılır

▪︎JİNEKOLOJİK ULTRASON

Vajinal ultrason ile rahim  ve yumurtalıklar incelenir. Miyom olup olmadığı ,rahim iç zarında düzensizliğe yol açan yapıların olup olmadığı araştırılır. Yumurtalık rezervi değerlendirilir. Yumurtalıklarda kist,kitle varlığı araştırılır. Anormal durumlar saptanırsa öncelikle bunların tedavisi  planlanır.

▪︎SMEAR TESTİ 

Son 2 yıl içinde yapılmadıysa smear testi yapılır.

Muayene sonrası sorunlar saptanmışsa tedavi önerilir. Sağlıklı yaşam stili hakkında konuşulur, sağlık riskleri en aza indirilir.(örneğin sigara kullanıyorsa bırakması önerilir.)

Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz önerilir.

Bazı laboratuvar tetkikleri yapılır.

Gebelik Takibinde Haftalık Uygulamalarımız
gebelik-takibi

6 - 8. Hafta - İlk Muayene

Yapılan Uygulamalar; Ultrason, Kan sayımı, Kan grubu tayini, Indirekt coombs testi, Tam idrar testi, Açlık kan şekeri, Bazı biyokimyasal testler ( ALT,AST,Üre,kreatinin), Serolojik Testler, (Rubella,VDRL,Toxoplazma,CMV), Hepatit markırları
gebelik-takibi-12-13-hafta

12 - 13. Hafta

Yapılan Uygulamalar; Ultrason, Ense kalınlığı ölçümü, İkili tarama testi
gebelik-takibi-16-18-hafta

16 -18. Hafta

Yapılan Uygulamalar; Ultrason, Üçlü veya Dörtlü tarama testi
gebelik-takibi-20-22-hafta

20 - 22. Hafta

Yapılan Uygulamalar; Ultrason, Anomali taramasının planlanması, Tetanoz aşısı
gebelik-takibi-24-28-hafta

24 - 28. Hafta

Yapılan Uygulamalar; Ultrason, Tam kan sayımı, Tam idrar tahlili, Şeker yükleme testi, Kan uyuşmazlığı varsa ; İndrekt coombs testi Anti-D yapılması
gebelik-takibi-30-34-hafta

30 - 34. Hafta

Yapılan Uygulamalar; Ultrason
gebelik-takibi-36-hafta

36. Hafta

Yapılan Uygulamalar; Ultrason - Fetal Biyofizik Profilin değerlendirilmesi(Bebeğin iyilik halinin değerlendirilmesidir.) Ultrasonla bebeğin hareketleri izlenir. Amniyo mayii ve Plasentanın durumu değerlendirilir. Dopler ultrason ile umblikal arter kan akımı değerlendirilir. NST testi istenilebilir.
gebelik-takibi-38-40-hafta

38 - 40. Hafta

Yapılan Uygulamalar; Ultrason, Fetal biyofizik profilin değerlendirilmesi, Vajinal muayene, Doğum hakkında görüşme
gebelik-takibi-4

40 - 42. Hafta

Yapılan Uygulamalar; 40.hafta değerlendirilmesinde fetal iyilik halinden emin olunduysa ve anne beklemek isterse yakın takip ile 42. Hafta beklenebilir.
bursa-amniyosentez

Tarama testlerinde yükseķ risk saptanan gebelere uygulanır.

Bebeğin çevresindeki amniyon sıvısından 15-20 ml (gebelik haftasına göre ) ultrason eşliğinde bebeğe zarar vermeden alınıp genetik tanı laboratuvarına gönderilir. Amaç amniyon sıvısındaki bebeğe ait hücrelerin çoğaltılıp genetik olarak incelenmesidir.

bursa-dort-boyutlu-ultrason

Gebeliğin her haftasında bebeğe ait yapıları ayrıntılı olarak gösterir. Bebeğin sağlığı hakkında detaylı muayeneye olanak sağlar.

Gebeliğin 20.haftasından önceki vajinal kanamalar düşük tehlikesi tanısı alır. Alt karın bölgesinde kramp ve ağrıda olabilir.

Yapılacak ultrason bebeğin sağlıklı olup olmadığını gösterir. Kese gerisinde kanama olup olmadığı araştırılır.

Kanamanın şiddetine, ultrason bilgilerine ve gebelik haftasına göre tedavi planlanır.

Gebelikte görülen bulantı ve kusmalar genellikle sabahları olmakla birlikte günün her saatinde görülebilir. Genellikle 12.haftadan sonra görülmez. En çok ilk 2 ayda yükselen HCG hormonunun neden olduğu düşünülür.

Önce basit tedavi yöntemleri önerilir. Tost , meyve, kraker, haşlanmış patates gibi karbonhidratlı besinlerden oluşan hafif yemeklerin az ve sık olarak yenmesi önerilir 

Yağlı yemeklerden ağır kokulu yemeklerden uzak durulmalı , B6 içeren besinler;muz, patates, kuru üzüm, susam, tam buğday ekmeği tüketilebilir. Nane şekeri, naneli sakız çiğnenmesi fayda sağlayabilir. Bu önlemlerden fayda görmüyorsanız doktorunuz size ilaç tedavisi önerebilir.

  • GEBELİK +MİYOM
  • GEBELİK +HİPERTANSİYON
  • GEBELİK +DİYABET
  • İLERİ YAŞ GEBELİĞİ

Erken doğum 37. Gebelik haftasından önce doğumun gerçekleşmesidir.

Tüm doğumların %10 unda görülür.

-Her 5 dakikada bir kasılmanın olması

-Kasılmaların en az 30 saniye sürmesi

-Rahim ağzında 2 cm den fazla açıklık olması.

-Rahim ağzındaki yumuşamanın %80 den fazla olması

-Suyun gelmesi

Bu durumlarda erken doğum tehdidi tanısı konur.

Mutlak yatak istirahati ve ağrı durdurucu tedavi uygulanır. Bazı durumlarda hastanede yatış gerekebilir.

Doğum

bursa-normal-dogum

Her aile bebeğine sağlıkla kavuşmak ister,doğum şekli seçiminde son haftalarda yapılan muayenelerde normal vajinal doğum için engel bir durum yoksa anne adayı normal doğum için desteklenir.

bursa-sezaryan-dogum

Son haftalarda yapılan muayenelerde sezeryan gereksinimi saptanmışsa sezeryan doğum tercih edilir. Belli başlı sezeryan endikasyonları makat geliş, iri bebek, doğum takibinde bebeğin başının ilerlememesi, doğum takibinde bebeğin kalp atımlarında bozulma olması sezeryan gereksinimini doğurur.

Doğum sürecine ne kadar az müdahale edilirse komplikasyon gelişme riski o kadar azalır. Şartlar uygunsa normal doğum tercih edilmelidir. Ama unutulmamalıdır ki, sezeryan; gerektiğinde anne ve bebek için hayat kurtarıcı bir müdahaledir.